„Őt, hogy léptethették elő? „ mennyiszer hangzik el ez folyosói beszélgetésekben. Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor a kemény munkánk ellenére nem mi lépünk a következő karrier szintre, hanem úgy érezzük, hogy valaki olyan, aki sokkal kevesebbet tett le az asztalra.
Az a helyzet, hogy ha egy munkahelyen kimagaslóan teljesítesz, akkor feljebb lépsz, ha csupán teljesítesz, akkor megkapod a fizetésed! Ahhoz kell egy jó vezető, hogy segítsen kihozni a benned rejlő „lehetőségeket” és kellesz Te, hogy megmutasd, hogy ez az út számodra imponáló.
A világ így működik jelenleg:
Ha jól dolgozol és kitartó vagy, előléptetnek. Ha az új pozícióban is az vagy, megint. Amint eléred azt a szintet, hogy nem tudsz kimagasló lenni, akkor jött el az idő, hogy elfogadd a helyed a szervezetben. Ez nem azt jelenti, hogy feltétlen hagyd el a vállalatot és válts munkahelyet, hanem három utad lehet:
- Visszalépsz egy korábbi pozícióba, ahol kimagaslóan tudtál teljesíteni és úgy is érezted magad. Hiszen az egyik legfontosabb dolog, hogy szeresd a munkád és jó érzéssel menj be nap, mint nap. Abban, hogy ezt felismered és elfogadod semmi szégyellnivaló nincs, sőt ehhez kell a legnagyobb önismeret és bátorság felvállalni.
- Elfogadod, hogy fejlődnöd kell, tanulni és nem is keveset változtatni, azon amit és ahogyan csinálsz, mert így nem tudsz ismét kimagaslót alkotni. Vagy „megelégszel” a jóval, a kiváló helyett és megtanulod élvezni a jelenlegi helyzetet. (Keresel új hobbit, ami feltölt és abban ki tudod élni magad, mert ez a munka vagy ez a pozíció már nem tartogatja ezt számodra).
- Válts munkahelyet, ahol megtalálhatod a kihívást és az új karrier utad. Ez elég rizikós, mert miért menne máshol ugyanaz, ami az előző helyeden sem ment. Ha egy másik iparággal vagy vezetői stílussal találkozol, hozhat újat és mozdíthat új irányokba, de én inkább magamban keresném az okokat és a miérteket, nem másra mutogatnék.
Meddig tudsz előre lépni karrieredben? Mi az a Peter’s Principle?
In a Hierarchy Every Employee Tends to Rise to His Level of Incompetence.
Magyarra fordítva a Peter’s pricinple-t, egy vállalati hierachiában minden egyes munkavállaló, addig lép előre, amíg inkompetenssé válik az adott pozícióban.
Egy amerikai kutatásban, amelyben 53.000 kereskedelemben foglalkoztatott munkavállalót figyeltek 2005. és 2011. között 1531-et léptettek elő managerré. Ez igazolta, hogy a kereskedelemben foglalkoztatottak könnyebben lépnek előre és lesznek a leginkompetensebb vezetők. Na ez hogy jött ki ebből?
Ha abból indulunk ki, hogy egy jó kereskedő vagy, akkor mi alapján fognak előléptetni? Hozod a számokat, sőt meghaladod azokat, jól terhelhető vagy, esetleg még önmotiváló is. Ez egy gyilkos kombináció az előrelépéshez. De és itt van egy nagy DE. Ez nem jelenti azt, hogy mert magad jól bánsz a számokkal és jól értékesítesz, jól tudod kezelni a beosztottjaid és jól tudod managelni az Ő idejüket. Illetve, amint megkapsz egy manageri vagy Team Lead pozíciót akkor sokkal kevesebb időd marad majd az értékesítésre. Arra amiben jó vagy, amiben kimagaslót alkottál. Ezáltal csökken majd a sikerességed, mert kevesebb időd van foglalkozni vele, onnantól fogva akarva-akaratlanul demotivált lehetsz, hiszen nem jönnek a korábbi számok. Azonban, ha vezető vagy sikeredhez több kell mint, hogy jó értékesítő legyél, erről korábbi cikkemben már bővebben írtam.
Ezért főleg egy olyan cégnél, ahol kimagasló fontosságú a sales performance kétszeres hibát követsz el az előléptetéssel:
- Kiveszed az egyik legjobb értékesítőd a terepről, csökken az árbevételed
- Az ügyfeleid is megsínylik a váltást, mert egy minőséghez, egy szinthez voltak szokva
+1 Lesz egy sikeréhes, de inkompetens új sales managered/vezetőd! (Hiszen nem tud teljesíteni)
+2 nagy energiát kell ölj a coaching és mentoring részbe, hogy meg tudd neki adni azokat a skilleket, amelyek szükségesek lesznek az új pozícióban, hogy itt is sikereket érjen el.
Kit nevezz ki a csapat vezetésére? Ki lenne a jó vezető?
Se Dr. Lawrence illetve én sem azt mondom, hogy jó sales manager nem lehet jó értékesítő, hanem azt, hogy ezek a nagy váltások jól megalapozottak kellenek, hogy legyenek, mert sokat kockáztatsz, mint munkáltató és mint munkavállaló is. Amennyiben a fenti pontokat már mérlegelted, én a következőket javasolnám:
- Nézd meg ki a legaktívabb a közösségben. Ki az, aki a legtöbbet tudja a kollégákról? Ki a hangadó a bulikban?
- Inkább a soft skillekre fókuszálj, mint a hard-okra, az empátia fontos tényező egy vezetői beosztásban.
- Ne a sales teljesítmény legyen az elsődleges mérce, mérd fel a soft skill, hard skill, performance, motivation és egyéb mutatókat, súlyozd azokat ki, annak megfelelően, hogy nálad melyik a legfontosabb tényező és így értékelj. Ezek után sokkal objektívebb képet kapsz arról, hogy miként lehetne szervezeted hatékonyan fejlesztened…
Mit tegyél, ha előléptetést kínálnak, mert jól teljesítesz?
Először is, ha megvan már a kellő tapasztalatod, korábbi munkák vagy egyéb szerzett tapasztalatok alapján, hogy milyen vezetni, emlékezz vissza, hogy élvezted-e? Megvolt-e benne az, amit most szeretsz? Jobban motivál, mint a mostani kihívások? Fájna ha a Te személyes sikereid hátrébb szorulnak és a csapat kerülne előtérbe?
Ha nincs, meg a motivációd a munkában és élvezed, hogy a terepen lehetsz, akkor tisztelettel utasítsd vissza a vezetői felelősséget! Kérj más alternatívát, hogy honorálják a törekvéseid, (bónusz, fizetésemelés, tanfolyam, utazás stb.).
Ha véredben van a vezetés és bele szeretnél vágni, akkor első lépés:
- Legyél szerény, alázatos és kollaboratív a kezdetektől.
- Forgasd bele értékesítési tapasztalatod a mentoring időbe
- Legyenek rendszeres 1:1-ok a beosztottjaiddal.
- Legyél transzparens, játssz nyílt lapokkal!
Kezdő vezetői hiba, hogy azt várod el a beosztottaktól, amit Te is tudsz vagy Te is megtettél. Magam is beleestem ebbe:
Csak annyit kérek, amit én is meg tudok tenni.
Itt a hiba, hogy azért vagy Te ott, mert meg tudtad tenni és azért nincs még Ő ott, mert nem tudja vagy még nem tudja.
Mit tegyek, ha kinevezik felém az egyik kollégám?
Akkor a fentiek értelmében fuss amerre tudsz! Viccet félretéve, ha egy sikeres kollegát léptetnek feléd, akkor tőle biztosan tudsz tanulni, ez egy pozitívum. Nagy negatívum tud lenni, ha rajtad fog kísérletezni, hogy milyen is a vezető munka. Ehhez vagy türelem kell a Te részedről illetve elfogadás, hogy majd beletanul, bár vannak olyan frissen kinevezett top teljesítők, akik zsigerből jó vezetők. Ritkább, de van!
Akkor válts, ha nem látod a fejlődést se vezetődnél, se magadnál! Maradj, ha tudsz tanulni, ha meg vagy hallgatva és érzed, hogy napról napra fejlődsz. Ha így van , akkor jó vezető lett a friss felettesed és ha jó vezető, akkor még nem érte el az inkompetencia szintjét és még tud feljebb menni, ami azt jelenti, hogy Te is.
Ha kompetens és sikeres vezető(k)nek riportálsz, aki(k) szintén sikeres vezetőnek, jól gondold meg, hogy munkát váltasz-e. Ha sikeres emberekkel veszed körül magad, akkor akarva-akaratlanul is ragad rád belőle, illetve a fentiek ismeretében, fektetni fognak még időt, energiát beléd, hogy sikeres lehess.
Csupán egy kivétel van, ha már elérted az inkompetencia szinted, de ahogy a cikk elején is írtam ezzel semmi gond nincs… csak tudnod kell, hogy elérted és annak megfelelően kell hozzáállnod.